přeskočit k navigaci »

Úvod » Aktuality

Chystáte se na jaře na stavbu bazénu svépomocí? Důležité je vybrat správné materiály!

17.01.2017

zařazeno v kategorii: Izolační obsyp zapuštěných bazénů | autor: Redakce |

 

Rozhodli jste se letos pustit se do stavby bazénu? Pokud chcete stavět svépomocí, bude se vám hodit nejen pomoc, ale i dobrá rada.

Výběr bazénu obvykle řeší celá rodina. Rozhoduje velikost, materiál, barva, příslušenství a samozřejmě cena. Pokud váháte, určitě si nechte poradit od odborníků, kteří se prodejem bazénů zabývají.

Umístění bazénu na pozemku má také svá specifika. Mělo by to být místo slunné, chráněné před větrem, pokud možno dostatečně daleko od stromů a jejich padajícího listí, ale zase blízko domu, navíc skryto před zraky sousedů a kolemjdoucích. Abyste se mohli všech zmíněných doporučení držet, je obvykle potřeba naplánovat umístění bazénu současně s umístěním domu na pozemek. Ovšem většina majitelů domů při stavbě s bazénem nepočítala, nebo koupili již postavený dům. Je tedy nutné se při výběru místa pro bazén přizpůsobit již stojícím stavbám, rostlé vegetaci a povaze terénu. Nevíte-li si rady, je dobré přizvat na pomoc např. zahradního architekta.

Pokud už víte kde na pozemku budete konkrétní bazén zapouštět, je vhodné začít přemýšlet nad jeho stavbou.

  • Nejprve je potřeba vyhloubit stavební jámu a obvykle také na jejím dně připravit železobetonovou základovou desku.
  • Další krok závisí na materiálu zvoleného bazénu. Buď se musí bazén usadit (nerezové a plastové bazény), nebo smontovat jeho kostra/postavit stěny (fóliové a betonové bazény). Nesmí se zapomenout ani na usazení bazénové technologie.
  • Když už je bazén na svém místě, je nutné vyplnit prostor mezi jeho stěnou a stavební jámou. Pro tento účel se používá obvykle zásyp. Ten by měl zajistit, že se skořepina/stěny bazénu neboudou pod jeho vahou deformovat a také optimální tepelnou izolaci, aby voda v bazénu příliš rychle nechladla. Ideálním materiálem, který tyto požadavky splňje je keramické kamenivo Liapor (keramzit). Liapor se ukládá ve vrstvách po 30 cm, které se hutní obvykle lehkou vybrační deskou. Po dosažení požadované výšky se zásyp překryje geotextilií a provede se finální úprava okolí bazénu a případně i bazénu samotného (bazénový nátěr apod.).

Pak už stačí jen napustit vodu a užívat si teplých letních dnů.

Bazény s obsypem z lehkého keramického kameniva Liapor pomáhají díky skvělým tepelně-izolačním vlastnostem prodloužit koupací sezonu, nebo snížit náklady na ohřev vody. Přečtěte si více o výhodách tohoto 100% přírodního keramického materiálu.

Pro obsypy bazénů je vhodné použít materiál Liapor frakce 4-8 /350, který lze zakoupit v balení po 50 l přes e-shop obchod.liapor.cz. Liapor lze dodat ale i ve větším balení - ve velkoobjemových vacích o objemu 1 000 l, případně volně ložený. Pro bližší informace kontaktuje naše obchodně-technické poradce.

Na vybrané realizace se můžete podívat v naší fotogalerii >>

 

 

Pro zvětšení klikněte na vámi zvolenou fotografii.

 
 

« další příspěvky z kategorie Izolační obsyp zapuštěných bazénů

« zpět na seznam příspěvků

 
 

Tyto webové stránky byly zpracovány za podpory projektu MPO TIP FR-TI4/412
"Vývoj a koncepce energeticky efektivního a trvale udržitelného typu montovaných domů z lehkého betonu"

Liapor

Lias Vintířov, LSM, k.s.

357 44 Vintířov CZ
tel.: +420 352 324 444
fax: +420 352 324 499
e-mail: info@liapor.cz