přeskočit k navigaci »

Úvod » Aktuality

Jaký přínos má lehké keramické kamenivo v základech domu?

28.03.2018

zařazeno v kategorii: Zakládání domů | autor: Redakce |

 

Možností, jakými lze realizovat základy rodinného domu, je mnoho. Týká se to jak stavebích postupů, tak i stavebních materiálů. Pokud se zamýšlíte nad tím, jaký přinos bude mít v základech domu právě lehké keramické kamenivo Liapor, pak se s námi podívejte blíže na unikátní vlastnosti tohoto přírodního materiálu.

Lehké keramické kamenivo Liapor (keramzit)

Lehké keramické kamenivo Liapor, které znáte také pod názvem keramzit, se vyrábí z třetihorních jílů. Zpracováním těchto jílů a jejich vypálením v rotačních pecích vznikají nepravidelné keramické kuličky různého průměru (frakce), které díky svým vlastnostem našly uplatnění nejen ve stavebnictví.

  • Objemová hmotnost: Porézní struktura zrn dává Liaporu velmi nízkou hmotnost. Pro účel zakládání domů se využívá kamenivo Liapor frakce 4–8 mm se sypnou hmotností 350 kg/m3.
  • Tepelná vodivost: Díky porézní struktuře a keramické podstatě má Liapor vynikající tepelně izolační schopnost při dobrých akumulačních vlastnostech – jeho součinitel tepelné vodivosti ve vysušeném stavu je 0,0949 W/m.K.
  • Pevnost v tlaku: Liapor má díky své struktuře i při velmi nízké hmotnosti dobrou pevnost. Pevnost zrna závisí dále na objemové hmotnosti a na typu Liaporu. Pevnost v tlaku se určuje stlačením ve válci a má hodnotu od 0,7 do 10 MPa.
  • Trvanlivost: Liapor je také chemicky stabilní. Zrno odolává kyselinám i louhům. Ve vodě je stabilní a neutrální, nerozpouští se a neuvolňuje škodlivé výluhy ani plyny.
  • Žáruvzdornost: Liapor v žáru vzniká a je žáru odolný. Je objemově stabilní do teploty 1050 °C. Jako materiál na čistě keramické bázi je Liapor dle ČSN 73 0823 zatříděn jako materiál se stupněm hořlavosti A – materiál nehořlavý.
  • Mrazuvzdornost: Porézní nekapilární struktura Liaporu umožňuje rozpínání zmrzlé vody v zrnech. Proto Liapor odolává opakovanému zmrazování a dává vynikající mrazuvzdornost i výrobkům, ve kterých je použit. Hmotnostní úbytek při 25 zmrazovacích cyklech je do 2 %.
  • Nasákavost: Liapor není hygroskopický a nepřijímá vlhkost ze vzduchu. Přirozená ustálená vlhkost je 0,2 % objemu.
  • Vlhkost: Nespornou výhodou Liaporu je, že může být dodáván v dokonale suchém stavu.
  • Zdravotní nezávadnost: Liapor sestává z čistého expandovaného přírodního jílu, neuvolňuje žádné plynné emise ani žádné pro lidi škodlivé výluhy.

Všechny tyto vlastnosti pomáhají v zásypu pod základovou deskou dům lépe tepelně izolovat. Vrstva keramického kameniva zamezuje vzniku tepelných mostů a snižuje energetickou náročnost domu. Díky tomu není nutné realizovat další podlahovou izolaci. Liapor také pomáhá s rychlou stabilizací základové spáry. 

Samotná stavba základové desky na zásypu z Liaporu je velmi rychlá. Trvá cca 1 týden. Realizace není náročná. Zvládne ji každý, kdo má se zakládáním domů zkušenosti. Lias Vintířov poskytuje navíc technickou podporu zcela ZDARMA.

Chcete o zakládání na Liaporu vědět více? Prohlédněte si náš web www.zakladani-domu.cz, nebo kontaktujte obchodně technického poradce.

 

Pro zvětšení klikněte na vámi zvolenou fotografii.

 
 

« další příspěvky z kategorie Zakládání domů

« zpět na seznam příspěvků

 
 

Tyto webové stránky byly zpracovány za podpory projektu MPO TIP FR-TI4/412
"Vývoj a koncepce energeticky efektivního a trvale udržitelného typu montovaných domů z lehkého betonu"

Liapor

Lias Vintířov, LSM, k.s.

357 44 Vintířov CZ
tel.: +420 352 324 444
fax: +420 352 324 499
e-mail: info@liapor.cz